Przejdź do głównej zawartości

Wynajem mieszkania w Berlinie to 11,4 EUR za metr kwadratowy


W Niemczech w ostatnich latach czynsze za wynajem mieszkań bardzo istotnie wzrosły - przeciętnie o 60 % w latach 2008-2018. Nasz zachodni sąsiad coraz bardziej boryka się z problemem brakujących mieszkań w największych metropoliach - ceny oraz czynsze istotnie przekraczają inflację.

Pamiętajmy o tym iż ponad 50 % społeczeństwa w Niemczech wynajmuje mieszkania (nie są posiadaczami nieruchomości).

Poniżej zestawienie czynszów na rynku nieruchomości w największych niemieckich miastach:

1) Berlin - 11,4 euro za metr kwadratowy ( w 2008 roku było to 5,6 euro)

2) Monachium - 17,9 euro (wzrost o 61 % w ostatnich 10 latach)

3) Frankfurt - 13,8 eur za metr kwadratwoy (wzrost o 42 %)

4) Dusseldorf - 10,2 euro (wzrost o 36 %)

Tradycyjnie najdroższym miastem w Niemczech jest Monachium (Bawaria) - zarówno wynajem jak i kupno mieszkania jest to wyjątkowo drogie.

Źródło: PropertyTime.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Getback ma nowego prezesa

Z ostatniej chwili - Przemysław Dąbrowski nowym Prezesem Getback SA.

Spółka, która przechodzi restrukturyzację wybrała nową Radę Nadzorczą oraz Zarząd. W najbliższych tygodniach Sąd Rejonowy we Wroclawiu zaakceptuje lub odrzuci wniosek spółki dotyczący przyśpieszonego procesu restrukturyzacyjnego.

Z ciekawostek - jeden z wierzycieli zaproponował byłego prezesa spółki Konrada Kąkolewskiego do Rady Wierzycieli...nie wiemy czy to żart czy poważna oferta. Przypomnijmy iż Konrad Kąkolewski doprowadził firmę GetBack SA do niewypłacalności w niecałe 12 miesięcy od debiutu giełdowego (IPO).

KredytNet.pl

Coraz więcej Polaków zaciąga kredyt hipoteczny - rekord sprzedaży

Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich w I kwartale 2018 roku Polacy zaciągnęli 55 tys nowych kredytów hipotecznych na kupno mieszkania. Jest to jest o 22 % więcej niż rok temu. To największy wzrost sprzedaży tych produktów bankowych od 2008 roku. Najwięcej kredytów mieszkaniowy udziela PKO BP, Pekao SA , BZ WBK, ING oraz mBank. Wszystkie powyższe instytucje mogą się pochwalić ponad 20 proc. wzrostem.

Czy tendencja się utrzyma kolejnych kwartałach. Patrząc na rozpędzony rynek mieszkaniowy - można podejrzewać że II polowa roku będzie jeszcze lepsza na rynku finansowym. Pamiętajmy też że wzrost sprzedaży kredytów mieszkaniowych przekłada się coraz bardziej na wzrost cen mieszkań - mamy coraz więcej pieniędzy na rynku co wywiera presję na stawki metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania.

KredytNet.pl

Ceny mieszkań rosną od początku 2018 roku - najbardziej w Gdańsku + 16 %

W 6 największych miastach Polski ceny mieszkań zaczęły rosnąć w pierwszych miesiącach tego roku. Zwyżkę cen widać we Wroclawiu (+ 6%), Poznaiu i Krakowie (6 %), Łodzi (+ 9 %). Jednak najbardziej urosły w Trójmieście (+ 16%).

Patrząc na wzrost kosztów gruntów (ograniczona podaż dobrych lokalizacji), robocizny, wykonawstwa oraz wydłużających sie procedur administracyjnych - można się liczyć z utrzymaniem tego trendu na poziomie 6-8 % rocznie.

Do tego wzrosła liczba rozpoczynających budow o 37 % oraz liczba pozwoleń o 29 % rok do roku.
Widać że rynek się rozpędza, jest coraz więcej gotówki w segmencie deweloperskim i kolejni inwestorzy nabywają mieszkania. Jest to spowodowane głównie tanim kredytem oraz nikłymi odsetkami uzyskiwanymi w polskim bankach.KredytNet.pl