Przejdź do głównej zawartości

6 pytań do doradcy kredytowegoJeżeli zdecydowałeś, iż kredyt mieszkaniowy to niezbędny sposób na sfinansowania twojego wymarzonego lokum lub chcesz zrefinansować już poniesione nakłady przeznaczyć je na prywatne inwestycje, pamiętaj aby zadać kilka istotnych pytań zanim ostatecznie podpiszesz umowę kredytową z bankiem.

Oto one:

1. Czy stopa procentowa kredytu jest stała czy zmienna? Jeżeli jest zmienna to od czego zależy?
Jeżeli kredyt jest oparty o stałą stopę procentową to będzie ona niezmienna w całym okresie finansowania. Jeżeli jest zmienna to upewnij się czy zależy od stawek rynkowych (np. WIBOR 3 M + marża banku) czy też oprocentowanie jest ustalane przez bank (np. decyzją zarządu)

2. Jeżeli jest to kredyt walutowy to wg jakiego kursu będzie następowało przewalutowanie rat?
Czy spread walutowy jest stały czy też tabela walutowa banku jest elastyczna i może się „rozszerzać w czasie” i nie jest zależna od czegokolwiek. Nie piszemy tutaj o wysokości kursu a jedynie różnicy pomiędzy kursem rynkowym a kursem po którym bank będzie ci sprzedawał walutę (spłata rat).

3. Jaki jest okres finansowania i czy jest szansa na jego wydłużenie w przyszłości?
Im dłuższy okres finansowania tym niższe raty, dzięki temu można „sztucznie zwiększyć wysokość zaciąganego kredytu” (rośnie zdolność kredytowa).

4. Jak wysokie będą moje raty miesięczne i czy będzie można zastosować w przyszłości "wakacje kredytowe" czyli karencję w spłacie rat?
Czy raty kredytowe będą stałe czy też zmienne w całym okresie finansowania. Stała rata to przeważnie wyższy koszt kredytu (suma odsetek). Czy jest szansa na zawieszenie w spłacie rat kredytowych (karencja)?

5. Czy będę miał szansę na przewalutowanie kredytu np. z PLN na EUR lub odwrotnie? Jakie będą koszty z tym związane i czy będzie można to zrobić w krótkim czasie?
Czasami warto rozważyć przewalutowanie, jednak należy to zrobić szybko. Istnieje niebezpieczeństwo iż od zlecenia tego bankowi minie np. 2 tygodnie (procedury bankowe) co niekorzystnie wpłynie na kurs przewalutowania.

6. Czy umowa kredytu hipotecznego przewiduje prowizję za wcześniejszą spłatę a jeżeli tak to jaka jest jej wysokość?
Warto wiedzieć ile zapłacisz od wcześniejszej spłaty całego zobowiązania. To będzie istotne przy próbie refinansowania kredytu w innym banku (niższe koszty).
Jesteśmy przekonaniu, iż po zadaniu ww. pytań będziesz wiedział znacznie więcej o swoim kredycie hipotecznym i świadomie podejmiesz tę ważną decyzję.

KredytNet.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Getback ma nowego prezesa

Z ostatniej chwili - Przemysław Dąbrowski nowym Prezesem Getback SA.

Spółka, która przechodzi restrukturyzację wybrała nową Radę Nadzorczą oraz Zarząd. W najbliższych tygodniach Sąd Rejonowy we Wroclawiu zaakceptuje lub odrzuci wniosek spółki dotyczący przyśpieszonego procesu restrukturyzacyjnego.

Z ciekawostek - jeden z wierzycieli zaproponował byłego prezesa spółki Konrada Kąkolewskiego do Rady Wierzycieli...nie wiemy czy to żart czy poważna oferta. Przypomnijmy iż Konrad Kąkolewski doprowadził firmę GetBack SA do niewypłacalności w niecałe 12 miesięcy od debiutu giełdowego (IPO).

KredytNet.pl

Coraz więcej Polaków zaciąga kredyt hipoteczny - rekord sprzedaży

Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich w I kwartale 2018 roku Polacy zaciągnęli 55 tys nowych kredytów hipotecznych na kupno mieszkania. Jest to jest o 22 % więcej niż rok temu. To największy wzrost sprzedaży tych produktów bankowych od 2008 roku. Najwięcej kredytów mieszkaniowy udziela PKO BP, Pekao SA , BZ WBK, ING oraz mBank. Wszystkie powyższe instytucje mogą się pochwalić ponad 20 proc. wzrostem.

Czy tendencja się utrzyma kolejnych kwartałach. Patrząc na rozpędzony rynek mieszkaniowy - można podejrzewać że II polowa roku będzie jeszcze lepsza na rynku finansowym. Pamiętajmy też że wzrost sprzedaży kredytów mieszkaniowych przekłada się coraz bardziej na wzrost cen mieszkań - mamy coraz więcej pieniędzy na rynku co wywiera presję na stawki metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania.

KredytNet.pl

Ceny mieszkań rosną od początku 2018 roku - najbardziej w Gdańsku + 16 %

W 6 największych miastach Polski ceny mieszkań zaczęły rosnąć w pierwszych miesiącach tego roku. Zwyżkę cen widać we Wroclawiu (+ 6%), Poznaiu i Krakowie (6 %), Łodzi (+ 9 %). Jednak najbardziej urosły w Trójmieście (+ 16%).

Patrząc na wzrost kosztów gruntów (ograniczona podaż dobrych lokalizacji), robocizny, wykonawstwa oraz wydłużających sie procedur administracyjnych - można się liczyć z utrzymaniem tego trendu na poziomie 6-8 % rocznie.

Do tego wzrosła liczba rozpoczynających budow o 37 % oraz liczba pozwoleń o 29 % rok do roku.
Widać że rynek się rozpędza, jest coraz więcej gotówki w segmencie deweloperskim i kolejni inwestorzy nabywają mieszkania. Jest to spowodowane głównie tanim kredytem oraz nikłymi odsetkami uzyskiwanymi w polskim bankach.KredytNet.pl