Przejdź do głównej zawartości

Własność vs. użytkowanie wieczyste



Własność vs. użytkowanie wieczyste

Nie musi dziwić fakt, że ogromna część wszelkich inwestycji budowlanych w naszym kraju, realizowana jest na gruntach niestanowiących własności developera, spółdzielni mieszkaniowej, czy osoby prywatnej. Zazwyczaj są to tereny, których posiadaczem są jednostki terytorialne takie jak gmina, powiat, województwo czy też Skarb Państwa.

To właśnie te organy są prawnym właścicielem nieruchomości, a użytkowanie takiego gruntu odbywa się na podstawie umowy jego wieczystego użytkowania. I choć okres, na jaki poszczególne jednostki oddają swoje grunty do gospodarowania, jest długi – od 40 do 99 lat, to jednak mimo wszystko nie jest to własność prywatna. Ponieważ przekazanie gruntu w użytkowanie wieczyste odbywa się na podstawie umowy, w której określane są ściśle warunki przeznaczenia danej działki, dzierżawiący musi zdawać sobie sprawę z konieczności jej wykorzystania zgodnie z założonym celem.

Szczególne znaczenie ma to w przypadku inwestycji budowlanych, realizowanych np. przez developerów. Niewywiązanie się z umowy grozi opłatami dodatkowymi lub nawet utratą nabytego prawa do korzystania z gruntu. Przyszli nabywcy lokali, oferowanych przez firmy budowlane, powinni więc zapoznać się z warunkami przeznaczenia gruntu i planowanymi terminami jego zabudowy, aby po prostu zneutralizować ryzyko nieudanej inwestycji. Kolejnym zagrożeniem dla nabywcy takiego lokalu jest fakt, iż z chwilą wygaśnięcia prawa do użytkowania wieczystego gruntu przez dzierżawcę, traci on prawo do odrębnej własności lokalu w danym budynku mieszkalnym.

Jest to oczywiście jedynie założenie teoretyczne, ponieważ uprawnienie do przedłużenia wieczystego użytkowania jest powszechną praktyką, podobnie jak możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność. W tym drugim przypadku właściciel gruntu, czy nieruchomości mieszkalnej na nim położonej, staje się jej jedynym właścicielem i nie ma już obowiązku rozliczania się z procesu zagospodarowywania swojej własności czy uiszczania corocznych opłat z tytułu dzierżawy. Dodatkowo znowelizowana ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, daje możliwość wykupu nieruchomości z bonifikatą.

Bonifikata w wielu przypadkach może wynosić nawet do 99% wartości wycenionej przez rzeczoznawcę majątkowego nieruchomości. Skorzystają na tym właściciele domów, mieszkań, działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe i użytkownicy gruntów rolnych. Przywilej nieodpłatnego przekształcenia będą miały osoby, których majątek został wywłaszczony lub przejęty na rzecz Skarbu Państwa przed 5 grudnia 1990r. i które zmuszone obowiązującymi wówczas przepisami prawa nie mogły zakupić na własność państwowych czy gminnych gruntów, decydując się na ich wieczyste użytkowanie. Druga grupa to osoby, które otrzymały prawo wieczystego użytkowania w obszarze m.st. Warszawy na mocy dekretu o gruntach warszawskich z 26 października 1945r.

Możliwość uzyskania prawa do własności nieruchomości dotyczy, zgodnie z danymi Ministerstwa Sprawiedliwości, prawie 1,4 miliona Polaków oraz około 7 tysięcy spółdzielni mieszkaniowych. Jak zauważają analitycy , zniżki przy wykupie z pewnością będą olbrzymią zachętą dla zainteresowanych. Należy jednak pamiętać, że zbycie lub wykorzystanie nieruchomości w innym celu niż założony – stanowiący podstawę bonifikaty, przed upływem 5 lat od daty przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, grozić będzie koniecznością zwrotu zwaloryzowanego upustu. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pierwsza umowa na kupno mieszkania - Poradnik KredytPlus.pl

Jeśli wybrałeś już mieszkanie i sprawdziłeś kto jest jego właścicielem, możesz podpisać umowę przedwstępną i wpłacić zadatek. Umowa przedwstępna nie jest konieczna. Jeśli sprzedającemu zależy na czasie, a ty jesteś zdecydowany i masz pieniądze, możecie od razu spisać umowę właściwą sprzedaży. Gdy jednak starasz się o kredyt (formalności zajmą trochę czasu), a chcesz mieć pewność, że nikt cię nie ubiegnie i mieszkania nie kupi przed tobą, warto ją spisać. Lepiej u notariusza Podpisanie umowy przedwstępnej powinno (choć nie musi) odbyć się w obecności notariusza. Forma aktu notarialnego jest dla ciebie najbezpieczniejsza. Łatwiej będzie ci dochodzić swoich praw w razie ewentualnych kłopotów (sprzedawca odmówi ci sprzedania mieszkania i zwrotu wpłaconej kwoty zadatku). Akt ten stanie się wówczas tytułem egzekucyjnym na równi z prawomocnym wyrokiem sądu – gdy zostanie zaopatrzony w klauzulę wykonalności, będzie podstawą egzekucji. Co w umowie W umowie przedwstępnej koniecznie musz

Ceny działek budowlanych w województwach - I połowa roku 16

Ceny działek budowlanych w Polsce spadły nawet o kilkanaście procent przez pierwsze sześć miesięcy roku. W tym okresie średnie stawki były niższe aż w 11 województwach. Podobny trend odnotowano także w miastach wojewódzkich. Średnia stawka ofertowa za metr kwadratowy działki budowlanej w czerwcu była najniższa dla województwa lubuskiego. Za 10-arowy grunt oferenci oczekiwali zapłaty rzędu 65 000 zł. W przypadku miast najtańszy pod względem parcel budowlanych był Gorzów Wielkopolski ze stawką 78 zł/mkw. Najdrożej jest z kolei w Mazowieckiem (228 zł/mkw.) i jego stolicy – Warszawie – 749 zł/mkw. – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. Ceny działek budowlanych w województwach 10 arów ziemi pod budowę domu w Mazowieckiem to w oczach sprzedających koszt sięgający ok. 228 000 zł. Taka średnia stawka ofertowa wyłania się z czerwcowych ogłoszeń. W drugim najdroższym pod tym względem województwie - pomorskim - było o prawie 100 zł/mkw. tani

Słownictwo Nieruchomości Komercyjnych - Commercial Real Estate

Abortive fee  (czyt. abortif fi): ustalona z góry opłata za odstąpienie przez klienta od umowy doradztwa przy procesie związanym z powierzchnią biurową (pozyskania nowej powierzchni, podnajmu, renegocjacji). Opłata jest naliczana z uwagi na to, że część lub całość usługi agenta została wykonana, a transakcja nie doszła do skutku i agent nie ma możliwości uzyskania wynagrodzenia z tytułu zakończonej transakcji. Add-on factor  (czyt. ed-on faktor), czyli współczynnik powierzchni wspólnych: współczynnik dla całego budynku, wyrażony w %. Obejmuje poziome części wspólne budynku współużytkowane przez najemców, takie jak recepcja, zazwyczaj również hole windowe, wspólne toalety na piętrach etc. Asking rent , czyli czynsz wywoławczy: stawka czynszu oferowana wyjściowo przez właściciela/wynajmującego nieruchomości i podawana (jak wszystkie niżej opisane czynsze) jako stawka (zwykle w EUR, rzadziej w PLN) za metr kwadratowy za miesiąc. BMS  (czyt. bi-em-es): building management system -